Pro žáky a studenty připravíme zajímavé vyprávění na vybrané téma. Není to pouze cestopis, ale projekce se hodí jako vynikající doplněk učiva zěměpisu a geografie.


Délka jednotlivých besed je většinou 1 až 2 hodiny. V průběhu projekce je možnost diskuse. Téma a styl vyprávění je přizpůsobeno věku posluchačů. Pro mateřské školky a nižší stupně základních škol je možné vyprávění doplnit hrami a motivačními aktivitami.


K promítání je zapotřebí zajistit dataprojektor (v případě že není k dispozici, nutno upozornit předem ) + potřebné kabely a plátno. Výhodou je i možnost audiosoustavy pro promítání krátkých spotů či pouštění zvukových nahrávek. Počítač má každý přednášející vlastní.


Cena besedy záleží na konkrétní dohodě, fakturuje přednášející.


V případě škol je možné domluvit výběr vstupného od žáků či studentů. Většinou se cena pohybuje kolem 20 - 30Kč na osobu. Záleží na počtu posluchačů a výši cestovného.
Přednášející:
TAJEMNÁ BARMA - NOVÉ !!
Objevte neobjevené
Přátelská, fascinující, nezapomenutelná. Taková je Barma. Země, která ještě není ovlivněná masovou turistikou. Nasajte atmosféru měsíční dobrodružné cesty po nedávno otevřených destinacích Myanmaru. Na západě země žijí kmeny, kde staré ženy stále zdobí husté tetování v obličeji. Navštívíme slavný Bagan, místo tisíce pagod. Na jezeře Inle se vydáme lodí do rybářských vesnic. Dále projedeme západní oblast Zlatého trojúhelníku, kde se zastavíme v animistických vesnicích kmene Akha a Enn. Co znamenají jejich černé zuby? Vydáme se do domovských vesnic známých Paduangů, kde žijí ženy s dlouhými krky. Nezapomeneme ani na posvátná místa a města jako jsou Yangoon, Mandalay, Sagaing… a ještě mnohem více…
Přednášející: David Švejnoha
BOTSWANA A NAMIBIE - NOVÉ !!
4x4 Roadtrip jižní Afrikou
Nezapomenutelná cesta terénním autem africkou divočinou. Botswanská poušť Kalahari a magické solné pláně Makgadikgadi, obrovská koncentrace zvířat v krásném parku Chobe a v deltě řeky Okavango. Pohled do života Sanů (křováků) a jejich unikátní obrazy na skalách Tsodillo Hills. Krátký přejezd do Zimbabwe na Viktoriiny vodopády. Na severu Namibie navštívíme vesnice kmenů Himba, Herero a Zemba. Projedeme obrovský park Etosha. Zažijeme drsné klima jedné z nejkrásnějších pouští světa Namib. Obrovské červené duny Sossusvlei a staré kmeny akácií Deadvlei. Desítky tisíc lachtanů na pobřeží Cape cross a zažijeme město duchů Kolmanskop a nakonec drsný Fish River Canyon.
Přednášející: David Švejnoha
STAŇ SE CESTOVATELEM
Všude dobře, tak co doma
Chceš cestovat a chybí Ti praktické informace? Není to tak složité jak to na první pohled vypadá. I cestovatelé jsou lidé a všichni absolvovali svou první cestu. Přijď si vyslechnout praktické informace od zkušených světoběžníků. Jaké volit destinace? Jak se cítit při cestování bezpečně? Na čem se dá ušetřit a jak si vytvořit vlastní itinerář? Jak si zabalit batoh? Jak se vyhnout zdravotním rizikům? Rady jak zvládat kulturní rozdíly a v neposlední řadě povídání o různých pohledech na cestování. Co vše musí člověk naplánovat pokud se vydává na několikaměsíční cestu? Všechny tyto informace Vám připraví lidé, kteří už mají s cestami své dlouholeté zkušenosti. Přijďte si poslechnout, přijďte se zeptat, přijďte se pochlubit...
Přednášející: David Švejnoha
PŘEŽIJÍ?
Cestování za přírodními národy třech kontinentů
Poznali jsme řadu přírodních národů na třech kontinentech. Jaká je jejich budoucnost v 21. století? Mají vůbec šanci na přežití? Podíváme se do oblasti řeky Omo v jižní Etiopii. Co znamenají hluboké jizvy na tělech hamarských žen? Proč nosí mursijské ženy ve spodním rtu talířek? Kde se berou kalašnikovy, které jsou nedílnou součástí výbavy mladých bojovníků? V Asii poznáme na území Barmy ženy s rozsáhlým tetováním a navštívíme domovské vesnici kmene Paduangů. Proč si ženy vytahují krky pomocí těžkých obručí? V ekvádorské Amazonii se vydáme na dlouhou cestu kanoi k odlehlým vesnicím kmene Waorani. I tam začíná těžba ropy... Přijďte si poslechnout zážitky a zkušenosti, které naše děti už nebudou mít šanci poznat... Nechte se inspirovat zanikajícím životem etnik, která čelí sílícímu tlaku "moderní" civilizace….
Přednášející: David Švejnoha
BANGLADÉŠ A KOLKATA
Země bez turistů
Putování po zemi, kam nikdo nejezdí a každý pohyb je nezapomenutelným zážitkem. Nasajte atmosféru tvrdého života Dháky, kde žije 15 milionů obyvatel a v ulicích jezdí 600 tisíc rikš. Zvykněte se být středem pozornosti místních usměvavých lidí, kteří vás zastaví na každém kroku. I přes obrovskou byrokratickou zátěž navštívíme horské kmeny v Chitagong Hills Tracts na hranicích s Barmou. Prozkoumáme mangrovníkové lesy Sundarbans a poznáme památky na severozápadě země. Cestou se zastavíme i v charismatické indické Kalkatě.
Přednášející: David Švejnoha
JIŽNÍ AMERIKA PRO ŠKOLY
Barevný svět hor a deštných pralesů
Přijďte nasát atmosféru Latinské Ameriky. Barevný kontinent plný kontrastů. Velehorské štíty a zasněžené vrcholy jedinečných peruánských And, aktiVní vulkány Bolívie a Ekvádoru a magické stolové hory Venezuely včetně nejvyšších vodopádů světa. Nezapomenutelná atmosféra amazonských pralesů a pohled do života pralesních kmenů. Dá se tam přežít? Vše doplněno o historická města a incké stavby včetně jednoho ze sedmi dIvů světa Machu Picchu. To vše podkresleno energickou hudbou.
Přednášející: David Švejnoha
AFRIKA PRO ŠKOLY
Africké poznání pro děti a mládež
Povídání o černém kontinentu přizpůsobené věku všech posluchačů. Nahlédněte do života přírodních národů, které se stále snaží udržet své původní tradice. proč nosí mursijské ženy ve spodním rtu talířek, co znamenají hluboké jizvy na tělech bodijských válečníků a odkud se berou kalašnikovy. Zamyslíme se nad tváří chudoby a pohovoříme o smyslu rozvojové spolupráce. V druhé části nasajeme atmosféru africké divočiny. Jaké to je utíkat před rozzuřeným hrochem nebo koukat do očí dvěstěkilové gorily horské. Zábavné povídání o cestování po nejkrásnějším kontinentu. Afrika je závislost...
Přednášející: David Švejnoha
GRUZIE, ARMÉNIE A NÁHORNÍ KARABACH
Putování zeměmi Jižního Kavkazu
Pohádkové výhledy v horské oblasti gruzínské Svanetie, obranné věže v Mestii a památka UNESCO Ushguli. Oblast Mt Kazbeku a stále panenské a málo navštěvované území Tušetie s nezapomenutelnými vesnicemi Omalo a Dartlo. Přejezd k Černému moři a město Batumi, které v posledních letech zažívá architektonický boom. Skalní města a pravoslavné svatyně David Gareja a Vardzia. Stalinovo rodné město Gori. V Arménii dominující pravoslavné kláštery a středověké pevnosti. Výstup na nejvyšší horu Mt. Aragats. Několikadenní návštěva Náhorního Karabachu. Nevšední zážitky s přátelskými a vstřícnými lidmi, zabalené do chutí a vůní místní kuchyně, podpořeny místní pálenkou.
Přednášející: David Švejnoha
UGANDA
Perla subsaharské Afriky
Cestování terénním autem po jedné z nejkrásnějších zemí černého kontinentu. Scenérie mlžných pralesů Bwindi a dechberoucí chvíle s horskými gorilami, kterých je na světě pouze 670. Příroda na hranicích s Rwandou a Kongem a pygmejské vesnice. Průjezd Národním parkem Queen Elizabeth plným antilop a plavba po kanále Kazinga s množstvím hrochů, buvolů, slonů a krokodýlů. Lesy Semliki a vulkanické prameny. Čajovníkové plantáže u městečka Fort Portal a magické vodopády Murchison Falls. Ale také povídání o životě obyčejných lidí, dopravě a kouzelné atmosféře.
Přednášející: David Švejnoha
VENEZUELA
Země stolových hor
Měsíční putování začínající výhledy na nejvyšší vodopád světa Salto Angel, pětidenní náročný trek na stolovou horu Roraimu, třídenní cesta lodí za indiány kmene Warao v deltě Orinoka, rybářská osada Santa Fe na pobřeží Karibiku, Zajímavá plavba po řece Caura za vodopády Paraa, domorodé indiánské vesnice kmene Sanema, nekonečné pláně Los Llanos plných kajmanů, kapibar a stovek druhů ptáků. Horské rušné město Merida a túra do vesnice Los Nevados. Historické město Coro a zasloužený odpočinek na přeplněných plážích městečka Choroní
Přednášející: David Švejnoha
ETIOPIE - PRAVĚKÉ OMO
Habešské krásky, aneb kolik stojí žena
V povodí řeky Omo v Jižní Etiopii žijí stále kmeny, které si udržují své původní tradice. Navzdory moderní době jsou zde vesnice, kde jedinou připomínkou civilizace je PET lahev. Co znamenají hluboké jizvy na tělech hamarských žen? Proč nosí mursijské ženy ve spodním rtu talířek? Odkud se berou samopaly, které jsou nedílnou součástí mužské výbavy? Kolik musí zaplatit muž za svou budoucí manželku? Nahlédněme do života kmenů Bodi, Mursi, Hamar, Karo, Arbore, Dasanech a divokých Nyangatom dříve, než je neúprosná civilizace zničí…
Přednášející: David Švejnoha
ZAMBIE
True Africa
Série fotografií z pobytu v této krásné a zatím málo navštěvované zemi. Zážitky z největšího zambijského svátku Kuomboka, konajícího se ve vodách Zambezi v západní provincii. Pohled na největší africké vodopády Victoria Falls, kde je po této dešťové sezóně nejvíce vody za posledních padesát let. Život divoké zvěře v národním parku South Luangwa. Pohledy do života lidí v rybářských vesničkách na břehu jezera Tanganyika a výstup k druhým nejvyšším vodopádům Afriky Kalambo Falls. Povídání o životě lidí v chudinských čtvrtích ...
Přednášející: David Švejnoha