Cestovatelské přednášky v současné době tvoří výraznou součást kulturního dění. Prostřednictvím poutavých fotografií a zajímavého vyprávění se s námi podíváte do mnohých koutů naší planety. Besedy se hodí do kulturních center, knihoven, ale i do restaurací, popřípadě jako doprovodný program různých společenských akcí a festivalů. Nechte se vtáhnout do exotiky...


K promítání je zapotřebí zajistit dataprojektor (v případě že není k dispozici, nutno upozornit předem ) + potřebné kabely a plátno. Výhodou je i možnost audiosoustavy pro promítání krátkých spotů či pouštění zvukových nahrávek. Počítač má každý přednášející vlastní.


Cena besedy záleží na konkrétní dohodě a výši cestovného, fakturuje přednášející. Přednášky a besedy provádíme po celé ČR. Délku přizpůsobíme Vašim požadavkům.PŘEDNÁŠKY PRO DOMOVY SENIORŮ ZDARMA
Jelikož si uvědomujeme, že staří lidé už nemají tolik možností cestovat, chtěli bychom je zavést do exotických míst prostřednictvím našich projekcí. V případě, že to bude v našich možnostech, velice rádi uskutečníme cestopisnou besedu pro seniory zdarma a to v místech, kde se ten den bude konat akce pro veřejnost. V případě Vašeho zájmu kontaktujte přednášejícího.
Přednášející:
TAJEMNÁ BARMA
Krásy Myanmaru
Přátelská, fascinující, nezapomenutelná. Taková je Barma. Země, která ještě není ovlivněná masovou turistikou. Nasajte atmosféru měsíční dobrodružné cesty po nedávno otevřených destinacích Myanmaru. Na západě země žijí kmeny, kde staré ženy stále zdobí husté tetování v obličeji. Navštívíme slavný Bagan, místo tisíce pagod. Na jezeře Inle se vydáme lodí do rybářských vesnic. Dále projedeme západní oblast Zlatého trojúhelníku, kde se zastavíme v animistických vesnicích kmene Akha a Enn. Co znamenají jejich černé zuby? Vydáme se do domovských vesnic známých Paduangů, kde žijí ženy s dlouhými krky. Nezapomeneme ani na posvátná místa a města jako jsou Yangoon, Mandalay, Sagaing… a ještě mnohem více…
Přednášející: David Švejnoha
V ZEMI GAYALA - INDIE, BARMA
Putování za lovci lebek
V krajině zvané Nagaland žijí poslední lovci lebek, kteří ještě v 60. letech minulého století zdobili svá obydlí trofejemi z krvavých bojů mezi klany. Jak vypadají bojovníci dnes a proč byl lov lebek v minulosti tak důležitý? Co znamená tetování ve tváři? Odkud se bere opium, které je nedílnou součástí života místních mladíků? V další části se přesuneme do indické Arunachalpradeshe za kmenem Apatani. Ženy zdobí ratanové talířky v nose a tetování v obličeji. Vesnice jsou z velké většiny stále animistické a šamanismus má zde stále silnou pozici. Jakou nám věští budoucnost? A nesmíme zapomenout ani na barmskou oblast Chin, kde stále probíhají rituální obětování gajalů, tanec nožů a šamanistické ozdravné rituály. Navštivte svět, který jste si mysleli, že už neexistuje…
Přednášející: David Švejnoha
BOTSWANA A NAMIBIE
4x4 Roadtrip jižní Afrikou
Nezapomenutelná cesta terénním autem africkou divočinou. Botswanská poušť Kalahari a magické solné pláně Makgadikgadi, obrovská koncentrace zvířat v krásném parku Chobe a v deltě řeky Okavango. Pohled do života Sanů (křováků) a jejich unikátní obrazy na skalách Tsodillo Hills. Krátký přejezd do Zimbabwe na Viktoriiny vodopády. Na severu Namibie navštívíme vesnice kmenů Himba, Herero a Zemba. Projedeme obrovský park Etosha. Zažijeme drsné klima jedné z nejkrásnějších pouští světa Namib. Obrovské červené duny Sossusvlei a staré kmeny akácií Deadvlei. Desítky tisíc lachtanů na pobřeží Cape cross a zažijeme město duchů Kolmanskop a nakonec drsný Fish River Canyon.
Přednášející: David Švejnoha
STAŇ SE CESTOVATELEM
Všude dobře, tak co doma
Chceš cestovat a chybí Ti praktické informace? Není to tak složité jak to na první pohled vypadá. I cestovatelé jsou lidé a všichni absolvovali svou první cestu. Přijď si vyslechnout praktické informace od zkušených světoběžníků. Jaké volit destinace? Jak se cítit při cestování bezpečně? Na čem se dá ušetřit a jak si vytvořit vlastní itinerář? Jak si zabalit batoh? Jak se vyhnout zdravotním rizikům? Rady jak zvládat kulturní rozdíly a v neposlední řadě povídání o různých pohledech na cestování. Co vše musí člověk naplánovat pokud se vydává na několikaměsíční cestu? Všechny tyto informace Vám připraví lidé, kteří už mají s cestami své dlouholeté zkušenosti. Přijďte si poslechnout, přijďte se zeptat, přijďte se pochlubit...
Přednášející: David Švejnoha
PŘEŽIJÍ?
Cestování za přírodními národy třech kontinentů
Poznali jsme řadu přírodních národů na třech kontinentech. Jaká je jejich budoucnost v 21. století? Mají vůbec šanci na přežití? Podíváme se do oblasti řeky Omo v jižní Etiopii. Co znamenají hluboké jizvy na tělech hamarských žen? Proč nosí mursijské ženy ve spodním rtu talířek? Kde se berou kalašnikovy, které jsou nedílnou součástí výbavy mladých bojovníků? V Asii poznáme na území Barmy ženy s rozsáhlým tetováním a navštívíme domovské vesnici kmene Paduangů. Proč si ženy vytahují krky pomocí těžkých obručí? V ekvádorské Amazonii se vydáme na dlouhou cestu kanoi k odlehlým vesnicím kmene Waorani. I tam začíná těžba ropy... Přijďte si poslechnout zážitky a zkušenosti, které naše děti už nebudou mít šanci poznat... Nechte se inspirovat zanikajícím životem etnik, která čelí sílícímu tlaku "moderní" civilizace….
Přednášející: David Švejnoha
BANGLADÉŠ A KOLKATA
Země bez turistů
Putování po zemi, kam nikdo nejezdí a každý pohyb je nezapomenutelným zážitkem. Nasajte atmosféru tvrdého života Dháky, kde žije 15 milionů obyvatel a v ulicích jezdí 600 tisíc rikš. Zvykněte se být středem pozornosti místních usměvavých lidí, kteří vás zastaví na každém kroku. I přes obrovskou byrokratickou zátěž navštívíme horské kmeny v Chitagong Hills Tracts na hranicích s Barmou. Prozkoumáme mangrovníkové lesy Sundarbans a poznáme památky na severozápadě země. Cestou se zastavíme i v charismatické indické Kalkatě.
Přednášející: David Švejnoha
GRUZIE, ARMÉNIE A NÁHORNÍ KARABACH
Putování zeměmi Jižního Kavkazu
Pohádkové výhledy v horské oblasti gruzínské Svanetie, obranné věže v Mestii a památka UNESCO Ushguli. Oblast Mt Kazbeku a stále panenské a málo navštěvované území Tušetie s nezapomenutelnými vesnicemi Omalo a Dartlo. Přejezd k Černému moři a město Batumi, které v posledních letech zažívá architektonický boom. Skalní města a pravoslavné svatyně David Gareja a Vardzia. Stalinovo rodné město Gori. V Arménii dominující pravoslavné kláštery a středověké pevnosti. Výstup na nejvyšší horu Mt. Aragats. Několikadenní návštěva Náhorního Karabachu. Nevšední zážitky s přátelskými a vstřícnými lidmi, zabalené do chutí a vůní místní kuchyně, podpořeny místní pálenkou.
Přednášející: David Švejnoha
UGANDA
Perla subsaharské Afriky
Cestování terénním autem po jedné z nejkrásnějších zemí černého kontinentu. Scenérie mlžných pralesů Bwindi a dechberoucí chvíle s horskými gorilami, kterých je na světě pouze 670. Příroda na hranicích s Rwandou a Kongem a pygmejské vesnice. Průjezd Národním parkem Queen Elizabeth plným antilop a plavba po kanále Kazinga s množstvím hrochů, buvolů, slonů a krokodýlů. Lesy Semliki a vulkanické prameny. Čajovníkové plantáže u městečka Fort Portal a magické vodopády Murchison Falls. Ale také povídání o životě obyčejných lidí, dopravě a kouzelné atmosféře.
Přednášející: David Švejnoha
VENEZUELA
Země stolových hor
Měsíční putování začínající výhledy na nejvyšší vodopád světa Salto Angel, pětidenní náročný trek na stolovou horu Roraimu, třídenní cesta lodí za indiány kmene Warao v deltě Orinoka, rybářská osada Santa Fe na pobřeží Karibiku, Zajímavá plavba po řece Caura za vodopády Paraa, domorodé indiánské vesnice kmene Sanema, nekonečné pláně Los Llanos plných kajmanů, kapibar a stovek druhů ptáků. Horské rušné město Merida a túra do vesnice Los Nevados. Historické město Coro a zasloužený odpočinek na přeplněných plážích městečka Choroní
Přednášející: David Švejnoha
ETIOPIE - PRAVĚKÉ OMO
Habešské krásky, aneb kolik stojí žena
V povodí řeky Omo v Jižní Etiopii žijí stále kmeny, které si udržují své původní tradice. Navzdory moderní době jsou zde vesnice, kde jedinou připomínkou civilizace je PET lahev. Co znamenají hluboké jizvy na tělech hamarských žen? Proč nosí mursijské ženy ve spodním rtu talířek? Odkud se berou samopaly, které jsou nedílnou součástí mužské výbavy? Kolik musí zaplatit muž za svou budoucí manželku? Nahlédněme do života kmenů Bodi, Mursi, Hamar, Karo, Arbore, Dasanech a divokých Nyangatom dříve, než je neúprosná civilizace zničí…
Přednášející: David Švejnoha
AUSTRÁLIE A NOVÝ ZÉLAND
Odvrácený kontinent
Cesta po přírodních zajímavostech Austrálie a Nového Zélandu. Kontrast mezi nehostinnou a téměř neobydlenou pouštní krajinou a národními parky, které jsou rájem tisíce druhů rostlin a zvěře. Unikátní příroda, termální jezírka, gejzíry a zasněžené vrcholky hor na Novém Zélandu. Kontrast života původních obyvatel - Maorů, Aboriginců a evropských přistěhovalců.
Přednášející: Miroslav Švejnoha
JEMEN
Rozdílné světy jedné země. Úžasné a jedinečné město Saná, Afriku připomínající pobřežní rovina Tihama, pevnostní města, pohoří Haraz a Bura s domy na samých vrcholcích hor, hliněné mrakodrapy v Šibámu, síť gigantických kaňonů v Hadramatu. Horské oblasti, endemické rostliny a pláže liduprázdné Sokotry.
Přednášející: Miroslav Švejnoha
KAMERUN
Pouštní oblasti na severu. Čadské jezero, Národní park Waza, pestrá etnika a původní vesnice v pohoří Mandara, skalní útvary v Rumsiki, kult krásy etnika Bororo, pobyt mezi lidmi Koma v pohoří Alantika za hranicemi Nigérie. Lokální království na území Kamerunu. Pralesy na jihu země, cesta za Pygmeji, výstup na nejvyšší horu západní Afriky – Mount Cameroon (4095 m)
Přednášející: Miroslav Švejnoha
MADAGASKAR A KOMORY
Měsíční cesta po národních parcích Madagaskaru. Lemuři v Národním parku Ranomafana, úžasné přírodní scenérie parku Andringitra, baobabová alej poblíž vesnice Morondawa, tsingy v rezervaci Ankarana. Ostrovy Grande Comore a Mohéli Komorských ostrovech. Náročný výstup na činnou sopku Mt. Karthala.
Přednášející: Miroslav Švejnoha
CESTA DO TIMBUKTU
Měsíční cesta po Mali, Senegalu a Gambii. Velká mešita v Djenné, jednom z nejkrásnějších měst západní Afriky. Plavba po Nigeru do Timbuktu. Setkání s hrdými obyvateli pouště – Tuaregy. Úžasné horké scenérie Hombori Tondo a Ruka Fatimy. Tajemné vesnice Dogonů pod Bandiagarskými útesy. Cesta přes Bamako do Senegalu. Národní park Niokolo – Koba. Provincie Casamance u hranic s Guineou. Přejezd přes bývalou britskou kolonii Gambii do Dakaru.
Přednášející: Miroslav Švejnoha
EXOTICKÁ JÍDLA VE SVĚTĚ
Cesty s chutí
Během přednášky vycestujeme za různými chutěmi do celého světa! Nakoukneme do tajů těch nejexotičtějších pokrmů a koření. Dozvíme se proč je šafrán nejdražší koření na světě, jak se pěstuje vanilka a odkud pochází kakao! Jaké jsou rozdíly v kulturně gastronomických návycích, proč je v Indii kráva posvátná a proč muslimové nejedí vepřové? To a mnoho dalšího v hodinové přednášce spojené s ochutnávkou krokodýla a durianu - nejsmradlavějšího ovoce na světě.
Přednášející: Milan Václavík
HMYZÍ KUCHYNĚ
Entomofágie
Přednáška a live cooking show. Dá se to jíst? Pro nás představa vzbuzující údiv, u někoho možná odpor. Ale to je proto, že se nacházíme ve Střední Evropě. V celé Africe, jihovýchodní Asii nebo Jižní Americe je hmyz každodenní součástí potravy zdejších obyvatel. Nejen že hmyz v sobě skrývá neuvěřitelné variace chutí, ale jeho hlavní předností je vysoký obsah kvalitních bílkovin a nenasycených mastných kyselin. A že radši zůstanete u svíčkové s knedlíkem? Možná proto, že jste ještě neochutnali cvrčky na másle, grilovaná sarančata nebo šváby v těstíčku. Nechte se zlákat, budete nadšení....
Přednášející: Milan Václavík
EXTRÉMNÍ GASTRONOMIE
Fuj, to se dá také jíst?
Poznejte netradiční chutě z celého světa. Jídla, která jsou v nejodlehlejších koutech naší planety velkou delikatesou a jinde jejich konzumace nahání husí kůži. Jak chutná tarantule, nebo smažený štír? Kde můžete ochutnat morčata? Navštivte hadí vesnici Ve Vietnamu, nebo objevte chuť chuť Malajsie v nejsmradlavějším ovoci na světě. Přednáška je spojena s ochutnávkou tarantule a štíra. Dopřejte si extrémní zážitek...
Přednášející: Milan Václavík